Silikon Kokar mı?

Silikon Kokar mı?

Gıda sınıfı silikon tamamen tatsız ve kokusuz bir ham maddedir. Koku ile ilgili şikayetler genellikle ürünlerin yıkanması esnasında kullanılan deterjan içeriğindeki koku verici aktif maddeler, bulaşık makinası kullanımı ve güçlü tat-koku içeren gıdaların ürün içerisinde bekletilmesi gibi değişkenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Kullanım kaynaklı koku şikayetlerinin oluşmaması için temizlik ve bakım talimatlarına uyulması gerekmektedir. Talimatlara uygun kullanılmayan ürünlerde oluşan yemek ve deterjan kokularının üründen uzaklaştırılmasında ise karbonat-limon ve sirke gibi doğal yöntemler etkili olmakla birlikte, burada esas olan istemeyen kokuların oluşmasından önce, talimatlara uyulması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesidir.

 

Silikon ürünlerin kullanım koşullarına bağlı olarak meydana gelen koku oluşumlarının, ürünün kullanımını engelleyici ya da insan sağlığını tehdit edici bir yanı yoktur.

Gıda sınıfı silikon bio kaynaklı ve bio uyumludur. Yani insan vücudunun kabul ettiği bir ham maddedir. Bizzat gıdaların içeriğinde; kızartma yağlarında, paketlenmiş ve dondurulmuş tüketime hazır veya yarı pişmiş ürünlerde ve bisküvi, kraker ve şekerlemelerde de gevrekleştirici ajan olarak kullanılmaktadır. Yani aynı zamanda yenebilir bir ham maddedir.
Bloga dön