Burcu IŞIK

TOi TOi Milestone Koleksiyonu Uzman Değerlendirmesi

Mini Serisi

Bebekler 5. ya da 6. Aylardan itibaren farklılaşmış bir kimlik olduklarının yani anneden ayrı olduklarının farkına varmaya başlar. Bu ayrılık, annenin eksikliği, yokluğu bebekte kaygı yaratır. Daha önce anne ile iç içe geçmiş bebek, anneyi temsil eden bir nesneyi kendi seçer. Çocukların devamlı yanlarında taşımak istedikleri geçiş nesneleri (battaniye, oyuncak, emzik vs.) onların yeni ortamlarına geçişlerinde, kendilerine bakım verenlerden ayrılmalarında bir geçiş alanı yaratmada yardımcı olmaktadır. Bu geçiş alanı, çocuğun anne ile kurduğu ve tüm ihtiyaçlarının istendiği zaman karşılandığı bir ilişki ile benzerlikler taşır. Çocuk anneden ayrılma kaygısıyla baş edebilmek için annesini hatırlatacak bir nesne bulmak ister. Bu nesne genellikle annenin kokusunu hatırlatan bir battaniye, oyuncak olabilir. Bu nesne genellikle yumuşaktır. Bu, hayatının ilk döneminden itibaren onunla olan bir nesnedir ve özellikle huzursuz anlarında çocuk ona daha fazla bağlanır.

Yavaş yavaş ruhsal ayrışma başlarken nesne, oyuncak ve eşya kullanımı başlar, bebeğe ait olan bu nesneler özel bir öneme sahiptirler annenin sesi ninni olarak, anne karnındaki ses bir melodi olarak, annenin tenindeki yumuşaklık bir battaniye ya da peluş bir oyuncak olarak ortaya çıkar.

TOi TOi Milestone koleksiyonun Mini serisinde bulunan oyuncaklar, bebeklerin bu geçiş dönemindeki dokunda ve ses ihtiyaçlarını karşılama noktasında oldukça iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Peluş oyuncağın kumaşının yüksek kalitesi, sağlık ve dayanıklılık açısından önem teşkil eder. Böylece oyuncak uzun zaman boyunca yıpranmadan çocuğa eşlik edebilir ve sürdürülebilirlik bakımından doğaya katkı sağlanmış olur. Diğer yandan kumaşın yumuşak dokusu, çocuğun dokunma hissiyatı açısından maksimum verimlilik sağlar. Oyuncağın hışırtı çıkarma özelliği ise, dikkat dağıtacak düzeyde gürültülü değil, bilakis anne karnındaki sesi çağrıştırdığı için huzur verici ve sakinleştiricidir. Bu da çocuğun sesli iletişim ihtiyacını karşılar. Peluş oyuncağın Gumy isimli silikon diş kaşıyıcı ile birleştirilmiş olması, geçiş döneminin en zorlu ve sancılı süreçlerinden biri olan diş çıkarma döneminin kolay gelmesine yardımcı olur. Gumy’nin üzerindeki irili ufaklı pütürler, diş etlerine masaj yaparak ağrıyı azaltır.

TOi TOi Mini serisindeki oyuncaklar ile çocuk, dünya ile tanıştığını en erken dönemden itibaren, dokunma, ses ve diş kaşıma gibi çok önemli üç ihtiyacını tek bir oyuncak ile giderme imkânı yakalamış olur. Diş kaşıyıcının peluş oyuncaktan ayrılabilir olarak tasarlanmış olması, diş kaşıma dönemi son erdiğinde bu parçanın çıkarılmasına imkân tanır. Böylece oyuncak fonksiyonunu yitirmemiş olur.

Midi Serisi

Bebek hareketlenmeye başladıkça ve özellikle yürümeye başlayınca bağımsız olma isteği artar. Bu dönemi bir çeşit keşfetme dönemi olarak tanımlayabiliriz. Bu dönemde, çocuk nesneleri yanından pek ayırmak istemediği için nesnelerin taşınabilir olması çocuk için önemlidir. Özellikle bakım verenden ayrı olduğu zamanlarda ya da uykuya geçişlerde genellikle bu nesneler çocukla birliktedir. Çocuk bu nesnenin deforme olmasını ya da yıkanmasını pek istemez. Bu sebeple bu dönemdeki nesnelerinin yumuşak ve dayanıklı bir malzemeden yapılması önemlidir çünkü çocuk için bu nesne duygusal anlamda onunla bir bütün gibidir.

TOi TOi Midi serisindeki oyuncakların bir çanta gibi taşınabilmesi çocuğun hareketliliğini kolaylaştırır. Soft renkleri ve oyuncak üzerinde yazı, desen, işleme gibi detayların olmaması konsantrasyonu ve oyuncakla duygusal bağ kurmayı kolaylaştırır. Yine minimalist yüz ifadeleri, çocuğun kendi duygu durumunu oyuncağıyla özdeşleştirmesine imkân tanır. Böylece çocuk kendini daha güvenli ve huzurlu hisseder. Çanta olarak taşınabilir peluş oyuncağın üzerindeki mini cep, çocuğun kişisel bazı eşyalarını yanında taşımasına olanak sağlar. Bu özellik sahiplenme, bireyselleşme gibi çok önemli gelişimsel özellikleri olumlu yönde destekler. Yumuşak dokusu duyusal bütünleme ihtiyacını karşılarken, yüksek malzeme kalitesi yukarıda bahsetmiş olduğumuz dayanıklık süresini arttırır ve eşlik süresini uzatır.

Maxi Serisi

Başlangıçta çocuk kendi varlığının farkında değildir yani kendisiyle ilgili olanla olmayanı ayıramaz, örneğin eli ayağı gözü kendisinin mi bir ötekinin mi bilemez. 3 yaşından itibaren çocuk kendi benliğinin farkına net bir şekilde varmış olur benliğin gelişmesinde çevresinde bulunan kişilerle çocuğun etkileşimi çok önemlidir. Bu dönem sosyalleşme dönemi olarak tanımlanabilir. Çocuğun benlik gelişimi, onun sosyalleşmesinin bir sonucudur. Çocuğun benliğinin oluşmasında anne babanın önemi büyüktür. Fakat çocuğun sosyal çevresi ve oyun arkadaşları ile olan ilişkileri de bu algının gelişiminde rol oynar. Oyun ve oyuncak, çocuğun sosyalleşmesini de en önemli araçtır. Çünkü çocuğun dili oyun, oyuncaklar ise çocuğun kelimeleridir. Çocuğun gerçek dünyayı hazırlanmasında oyun bir prova sürecidir. Bu bakımdan çocuklar için oyun içerikleri çok önemlidir.

TOi TOi Maxi serisindeki oyuncaklar, özellikle sosyal etkileşime geçebilmek için araca ihtiyaç duyan çocuklar için idealdir. Büyük boyutları oyun kurmada oyuncakları gerçek birer arkadaş gibi algılamalarına yardımcı olur. Çocuklar bu oyuncakları karşılarına oturtup onlarla sohbet eder gibi bağ kurabilirler. Bu seride bulunan kıyafetler ve aksesuarlar çıkartılabilir olarak tasarlanmıştır. Bu özellik de yine oyun kurmayı kolaylaştırıcı bir özellik olarak öne çıkar. Kumaş dokusu çok yumuşak, renkler soft ve yüz ifadeleri yine minimalisttir. Milestone Maxi serisinde bulunan peluş oyuncaklara eklenen keçe çanta içindeki etkinlik kitapçığında her gün için bir oyun bulunmaktadır. Bu oyunlar duyusal, fiziksel ve sosyal gelişimi destekleyici özellikler taşır. Özel ekipmana ihtiyaç duymadan ev ve okul ortamında kolaylıkla kurulabilecek oyunlardır. Bu oyunlar hem aileler için yol gösterici olur hem de çocuğun akranlarını oyuna davet edebilmesini kolaylaştırır.

Hayat büyükler için olduğu gibi bazen küçükler için de fazla doludur. Bu doluluk hali bazen seslerle, soğuk-sıcakla, ışıkla ya da aşırı yoğun program yüzünden ortaya çıkabilir ve sonucu aşırı duyusal uyarılma olabilir. Bu gibi durumlarda, kendinizi huysuz ve çığlıklar atan bir çocukla karşı karşıya bulabilirsiniz. Aşırı uyarılma, çocukların baş edebileceklerinden daha fazla uyarana (ses, görüntü, ışık, kalabalık, hareket, aktivite) maruz kaldıklarında meydana gelir.

TOi TOi Milestone koleksiyonun her üç serisinde de renkler, dokular ve sesler aşırı uyarılma halinin önüne geçilmesine yardımcı olacak şekilde minimalist olarak tasarlanmıştır. Diğer yandan uyaran eksikliği yaşamaması için belli form ve özelliklerde olmasına özen gösterilmiştir.

Klinik Psikolog
Burcu IŞIK