Sinem SEVİM

 TOi TOi Milestone Koleksiyonu Uzman Görüşü


TOi TOi markasının çocukların sağlıklı gelişimini önemseyerek, fiziksel ve duyusal ihtiyaçlarını dikkate alarak tasarladığı peluş oyuncakları inceledim. Öncelikle bir oyuncak markasının çocukların psikolojik sağlığını göz önünde bulundurarak, bu alanda ihtisas sahibi uzmanların görüşlerine tasarımlarında yer vermesini çok değerli bulduğumu belirterek başlamak isterim. Milestone koleksiyonu, farklı çocukluk dönemlerinin değişen ve evrilen gelişimsel ihtiyaçlarına dikkat edilerek ‘‘Mini, Midi ve Maxi’’ olmak üzere üç farklı kategoriye ayrılmış. Ben de inceleme ve değerlendirmemi bu üç başlık altında topladım.

Milestone Mini / Geçiş Dönemi:

Çocukların gelişimsel aşamaları olarak tanımladığımız dönemlere geçiş dönemi denir. Yaşamımızdaki geçiş dönemleri bazen zorlayıcı olabilir, uyum sağlamak için zaman ve sosyal destek gerekebilir. Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde de birçok önemli geçiş dönemi yaşanır. Bunlar arasında, annenin güvenli bedeninden ayrılıp dünyaya gelme, bebeklikten çocukluğa geçiş ve kreşten ilkokula adım atma gibi örnekler verebiliriz.

Koleksiyonun Mini serisi, anne karnından dünyaya geçiş dönemindeki üç farklı ihtiyaca odaklanmaktadır: dokunma, ses ve diş kaşıma.

Dokunma: Erken bebeklik döneminde bebeklerin dokunma ihtiyacı hem fizyolojik hem de psikolojik gelişimleri için kritik öneme sahiptir. Çocuklarımıza temas etmek, bir dizi fayda sağlar. Bunlar arasında güvenli bağlanma ilişkisi, güven hissi, beyin gelişimi, fiziksel sağlık, motor becerilerin gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim, duygusal düzenleme ve uyku öncesi rahatlama gibi önemli unsurlar yer alır. Dokunma, stres hormonu kortizolün azalmasına yardımcı olurken, 'iyi hissetme' hormonlarından biri olan oksitosinin artmasını sağlar. TOi TOi Mini serisinde bulunan peluş oyuncaklar, yumuşak dokularıyla bebeklerin ve çocukların dokunma duyusunu uyarmaya yardımcı olur. Farklı dokular, çocukların dokunma deneyimlerini zenginleştirir ve duyusal gelişimlerini destekler.
Ses: İletişim ihtiyacı henüz anne karnındayken başlayan bir ihtiyaçtır. Yapılan araştırmalar, bebeklerin anne karnından itibaren çevre seslere duyarlı olduğunu kanıtlamaktadır. Hatta bazı ileri seviye çalışmalar, bebeklerin anne karnında duydukları sesleri doğduktan sonra da tanıdıklarını göstermektedir ki buna “ses hafızası” denir.
TOi TOi Mini serisindeki peluşların çıkardığı sesler, anne karnındaki ortam sesiyle benzerlik gösterir. Yumuşak, hışırtı tarzında tınılardır ve bebek için aşırı uyaran etkisi yaratmaz. Bu sesler, bebeklerin doğum öncesi dönemde alışık oldukları seslerdir ve bu nedenle doğumdan sonra da bebeklerin kendilerini güvende ve rahat hissetmelerine yardımcı olur.
Diş Kaşıma: Bebeklerin diş çıkarma dönemi, süt dişlerinin gelişmeye başladığı bir süreçtir. Bu dönem, bebekler ve ebeveynler için zorlu olabilir çünkü diş çıkarma süreci rahatsızlık ve huzursuzluk yaratabilir. Ancak, diş kaşıma süreci sadece bebeklerin ağız ve diş sağlığı açısından değil, aynı zamanda duygusal ve bilişsel gelişimleri için de önemlidir. Bu süreçte bebekler çevrelerini keşfeder, dokunma ve keşif becerileri geliştirirler. Bebeklerin bu döneminde diş kaşıyıcıları kullanmak, sık sık sarılmak ve dokunarak duygusal rahatlamalarına yardımcı olmak, ayrıca oyunlar oynamak da destekleyici olabilir. Ayrıca, stresle kendi kendilerine baş etme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Milestone Mini koleksiyonda, bebeklerin dokunsal ihtiyaçları, peluş içindeki anne karnı sesine benzer ses ile güvenlik ihtiyaçları ve diş çıkarma dönemindeki rahatlatma ihtiyacı bir araya getirilerek önceliklendirilmiş ve birleştirilmiştir. Ayrıca diş kaşıyıcı olarak %100 gıda sınıfı silikondan mamul bir ürünün tercih edilmiş olmasını sağlık açısından çok isabetlidir.

Milestone Midi / Keşfetme Dönemi:

Çocukların bireyselleşme ve bağımsızlaşma süreci, yaşamlarının farklı evrelerinde çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Bu süreç, doğumdan başlayarak ergenlik dönemine kadar devam eder. Bebekler, adımlarını atmaya başladıklarında bireyselleşmenin de ilk adımlarını atar ve kendi bedenlerini ve çevrelerini keşfetmeye başlarlar. Çocukların bireyselleşme ve bağımsızlaşma süreci, onların sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri için gerekli ve çok önemlidir. Bu süreç, çocukların özgüven kazanmalarını, sorumluluk almalarını, duygusal olarak kendilerini düzenlemelerini ve sağlıklı sosyal ilişkiler kurmalarını sağlar. Erken çocukluk döneminde, özellikle bebeklikten çocukluğa geçiş sürecinde (2-6 yaş), çocuklar kendi tercihlerini ifade etmeye başlar ve bağımsızlık ihtiyaçları artar. Örneğin, kendi kıyafetlerini seçmek veya yemek yemek gibi basit görevleri kendi başlarına yapmak isterler.

TOi TOi Midi koleksiyonu, çanta olarak da kullanılabilen peluş oyuncaklar tasarlayarak çocukların bu ihtiyaçlarını desteklemeyi hedeflemiştir. Midi koleksiyonundaki peluş çantaların, çocukların kendilerine ait peluş çantalarla bağ kurmasını, dokunsal ve duygusal düzenleme ihtiyaçlarını karşılamasını ve özerklik ile karar verme ihtiyaçlarını karşılanmasını amaçlamış olması çok değerlidir. Böylece çocuklar oyuncaklarından ayrılmadan rahatlıkla mobilize olabilir, kendilerine ait bireysel eşyaları yanlarında kolaylıkla taşıyarak sahiplenme duygularını geliştirebilirler.

Milestone Maxi / Sosyalleşme Dönemi:

Oyun, çocukların gelişiminde büyük bir rol oynar. Oyun, çocuklar için yalnızca eğlenceli bir aktivite değil, aynı zamanda iletişim kurma, deneme yapma ve öğrenme sürecidir. Oyun, çocuğun dilidir ve iletişim biçimidir; oyuncaklar ise onun kelimeleridir. Henüz duygularını sözel olarak ifade edebilmek için gerekli bilişsel gelişimini tamamlamamış olan çocuk için oyun, duyguların dışa vurumunun bir yoludur.
Peluş oyuncaklar, diğer oyuncaklar gibi, çocukların oyun sürecinde vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Peluş oyuncaklar, çocuklar ve hatta yetişkinler için duygu düzenleme becerilerine yardımcı olur. Fiziksel olarak yumuşak ve rahatlatıcı oldukları için, çocuklara güvenlik ve rahatlama hissi yaratabilirler. Bu fiziksel rahatlama, duygusal rahatlamaya da katkı sağlar. Çocuklar, peluş oyuncaklarıyla duygusal bir bağ geliştirebilir ve onları arkadaş gibi görebilirler. Peluş oyuncaklar, çocukların günlük rutinlerinde destekleyicidir; çocuklar için bir güven nesnesi olabilir. Özellikle uyku zamanı veya stresli durumlarda peluş oyuncaklarının yanında olması, çocuklara güvenlik hissi vererek duygusal düzenlemelerine yardımcı olabilir.
Bir Klinik Psikolog ve Oyun Terapisti olarak, peluş oyuncakların oyun terapisi sürecindeki önemini vurgulamak istiyorum. Çocuklar, oyun sürecinde peluş oyuncaklara rol vererek günlük hayatta yaşadıkları deneyimleri oyuna rahatlıkla aktarabilirler. TOi TOi Maxi serisindeki peluş oyuncaklarının minimal yüz ifadeleriyle tasarlanmış olması, bu koleksiyonun en çarpıcı özelliklerinden biridir. Minimal yüz ifadelerinin, çocukların oyuncaklarına hayal gücüyle istedikleri gibi bir anlam yüklemelerini amaçlanmış olmasının çok değerli bir katkı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Maxi serisinde peluş oyuncakların yanında hediye edilen 365 gün aktivite kitabını inceledim ve çok beğendim. Her güne bir oyun önerisi sunan bu kitabın, ailelere harika fikirlerde ilham olacağını ve çocukların arkadaşları ile sosyalleşirken ve oyun kurarken büyük kolaylık yaratacağını düşünüyorum.

TOi TOi Milestone Koleksiyonu, ince düşünülmüş detaylarıyla keyifle incelediğim bir oyuncak koleksiyonu oldu. Ebeveynlere gönülden tavsiye ederim.

Klinik Psikolog & Oyun Terapisti
Sinem SEVİM